Якщо районна рада вимагає публікації оголошення.

  • Читати 56 разів

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ.

 

«До нашої редакції звернулась голова райради з вимогою, щоб ми надрукували оголошення. Договору на висвітлення діяльності з радою у нас немає. Оголошення стосується діяльності районної ради, але зміст викликає певні сумніви щодо його правомірності. Голова ради наполягає на тому, що наша газета зобов’язана надрукувати оголошення, погрожує юридичною відповідальністю. Скажіть, чи можемо ми відмовитись друкувати це оголошення?».

   На запитання відповідає медіа-юрист Ігор ФЕДОРЕНКО.

– У випадках, коли хтось каже, що ви щось зобов’язані, прохайте посилань на відповідну норму закону, яка вас зобов’язує це зробити. Немає посилання на законодавство – немає і відповідного обов’язку.

   Розміщення радою оголошення у вашій газеті  – це договірні правовідносини між двома юридичними  особами (органом місцевого самоврядування та товариством з обмеженою відповідальністю). Статтею 21 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» передбачено, що: «Діяльність місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування висвітлюється в друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження на умовах, визначених у договорах між цими органами і редакціями зазначених друкованих засобів масової інформації». Якщо між радою та вашою редакцією відсутній діючий договір про висвітлення діяльності органу місцевого самоврядування, тоді це буде договір, предметом якого є розміщення саме цього оголошення. Договір може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Юридичній особі, що сплатила за товари та послуги на підставі усного правочину з другою стороною, видається документ, що підтверджує підставу сплати та суму одержаних грошових коштів (ст. 205, 206 Цивільного Кодексу України). Але в будь-якому випадку  договором є домовленість сторін. ЦК України в частині 1 статті 627 зазначає: «Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості». Якщо не бажаєте укладати договір (друкувати оголошення), то  можете відмовити, це ваше право. Статтею 2 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані не чинити на ЗМІ будь-якого тиску і не втручатися в їх виробничий процес.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Останнє редагуванняСереда, 04 березня 2020 13:26