Сміттєзвалища – загроза чи невикористаний ресурс

  • Читати 59 разів

Екологи в Харківському прес-клубі обговорили майбутнє полігонів побутових відходів. Головне питання: звалища - загроза чи невикористаний ресурс.

7 - 8 листопада в Україні пройшов Національний форум з поводження з відходами. Основна тема форуму - це рекультивація полігонів. Наразі, за підрахунками активістів їх близько 6000, проте офіційних даних про реальний стан справ немає. А от несанкціонованих сміттєзвалищ існує аж 30 000. Особливо велика проблема на сході – стан сміттєзвалищ погіршується ще й через військові дії.

 Вікторія Трегубенко, заступниця начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції у Харківській області, проводить постійний моніторинг сміттєвих полігонів. Інформацію вона зазвичай отримує, надсилаючи запити в органи місцевої влади. Навіть з них можна отримати інформацію про порушення законодавства, а тоді вже передати їх правоохоронцям. Так сталося зокрема з проблемним Дергачівським сміттєвим полігоном.

 А от Олександр Богданіс, координатор громадської організації "Зелений Фронт", застерігає колегу навіть від такого зайвого оптимізму – все, на його думку значно гірше. Справа в тому, що в Україні майже немає полігонів, в яких є повний пакет всіх необхідних документів.

 Окремо активісти показують кілька документів. В них вміщені відомості про дані систем спостереження за сміттєвими полігонами. Зокрема на кожному має бути система свердловин, завдяки яким можна дізнатися як впливає стан полігону на стан грунтових вод. Але згідно з даними документації, в Україні такі аналізи в більшості своїй просто не проводяться – як і всі інші необхідні тестування.

 Євген Суєтнов, доцент кафедри екологічного права Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого , вважає – ситуація така, бо в законодавстві є суттєві прогалини. Виявляється, що закон про відходи прийняли аж в 1998 році. Зміни в нього почали вносити лише в 2018. З того часу заборонено навіть зберігати на полігонах неперероблювальні відходи, але їх все одно там тримають. В лютому 2019 проривом у галузі став план роботи з відходами, що був створений у співробітництві з експертами ЄС.

 На думку експертів – переробка сміття – це ефективний бізнес, що має запрацювати в нашій державі

Останнє редагуванняП'ятниця, 22 листопада 2019 16:49