Про використання інформації з Інтернету. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ.

  • Читати 11 разів

«На яких умовах друкованому ЗМІ можна використовувати інформацію, розміщену в мережі Інтернет, і яка може очікувати відповідальність, якщо така інформація виявиться недостовірною?».  

На запитання відповідає медіа-юрист проектів Тернопільського прес-клубу   Ігор ФЕДОРЕНКО.– Інформація в мережі є різна: та, яку фізичні особи викладають про себе в різноманітних соціальних мережах, блоги, сайти державних органів та органів місцевого самоврядування, різних підприємств та організацій тощо. Інтернет, як інформаційний і комунікаційний інструмент, є найпоширенішим і найбільшим джерелом щодо збереження та передачі інформації. Якщо виходити з ч. 2 ст.22 Закону України «Про інформацію», де йдеться про наступне – «1. Масова інформація – інформація, що поширюється з метою її доведення до необмеженого кола осіб.2. Засоби масової інформації – засоби, призначені для публічного поширення друкованої або аудіовізуальної інформації», то по суті Інтернет-мережа відповідає такому визначенню. Також про інтернет-ЗМІ згадується в примітці до статті 345¹ Кримінального кодексу України: «Під професійною діяльністю журналіста у цій статті та статтях 171, 347-1, 348-1 цього Кодексу слід розуміти систематичну діяльність особи, пов’язану із збиранням, одержанням, створенням, поширенням, зберіганням або іншим використанням інформації з метою її поширення на невизначене коло осіб через друковані засоби масової інформації, телерадіоорганізації, інформаційні агентства, мережу Інтернет. Статус журналіста або його належність до засобу масової інформації підтверджується редакційним або службовим посвідченням чи іншим документом, виданим засобом масової інформації, його редакцією або професійною чи творчою спілкою журналістів».

На жаль, стосовно матеріалів, взятих з мережі Інтернет, в чинному законодавстві не має положення, аналогічного п. 4 ст. 42 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», коли редакція, журналіст не несуть відповідальності за публікацію відомостей, які не відповідають дійсності, принижують честь і гідність громадян і організацій, порушують права і законні інтереси громадян або являють собою зловживання свободою діяльності друкованих засобів масової інформації і правами журналіста, якщо вони є дослівним відтворенням матеріалів, опублікованих іншим друкованим засобом масової інформації з посиланням на нього.

   Ви не будете нести відповідальність за поширення інформації  з Інтернету, якщо вона згодом виявиться не достовірною, у таких випадках:

– інформація взята з офіційних сайтів – з офіційних джерел: інформація органів державної влади, органів місцевого самоврядування, повідомлень суб’єктів владних повноважень, фізичних та юридичних осіб;

– відомості одержано від інформаційних агентств;

– інформація є дослівним  відтворенням  матеріалів,  опублікованих іншим друкованим засобом масової інформації з посиланням на нього;

– поширена інформація є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення.

   Слід пам’ятати, що обов’язковою умовою є посилання на джерело, звідки взято інформацію.

Також ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за висловлення оціночних суджень (за винятком наклепу). Оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості.

            Це загальні умови, передбачені чинним законодавством України, а саме -Цивільним кодексом України, Законом України «Про інформацію», Законом України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», Законом України «Про  інформаційні агентства».

   Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

    Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Останнє редагуванняСереда, 02 жовтня 2019 09:52